Dokedy budú naše deti a my pasívne fajčiť v nákupných centrách?

Autor: Katarína Augustinič | 24.1.2012 o 22:34 | (upravené 25.1.2012 o 8:31) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  1863x

Vždy mi veľmi prekážalo fajčenie na spoločenských miestach. A preto som sa v tomto blogu rozhodla venovať tejto téme a prezentovať svoj postoj.

Vždy mi veľmi prekážalo fajčenie na spoločenských miestach – nákupných centrách, reštauráciach, kaviarňach, atď... – ale odkedy som matkou malej dcérky (a niekedy treba isť aj s dieťaťom do nákupného centra, hoci nie som zástancom trávenia voľného času v týchto centrách), tak ma to priam neskutočne rozčuľuje. Často je takáto fajčiarska prevádzka napríklad priamo vedľa detského kútika. A preto som sa v tomto blogu rozhodla venovať tejto téme a prezentovať svoj postoj.

 

O fajčiarskom zákone sme toho už v médiách počuli veľa a tak v roku 2009, keď sa pripravoval a prerokovával návrh tohto zákona v parlamente, sme mali my nefajčiari vysoké očakávania. Bohužiaľ, opäť zvíťazila tabaková a finančná (p. Mikloš a Ministerstvo financií) lobby a vznikol nejasný mačkopes, ktorý, ako sa ukázalo v praxi, nebol takmer žiadnym prínosom pre nefajčiarov. Jeho interpretácia v praxi totiž znamená okrem iného aj to, že sa naďalej veselo fajčí v otvorených priestoroch uprostred nákupných centier. A reakcia manažmentu takýchto nákupných centier? Upozornili svoje prevádzky, ale každá je samostatný subjekt a za dodržiavanie zákona zodpovedá sama. Veselo sa porušuje zákon, veselo sa porušujú práva nefajčiarov a neexistuje efektívny inštitút, ktorý by tento problém vedel a hlavne chcel riešiť. Veď ide predsa o zisky!

Samozrejme, je veľa slušných prevádzok, ktoré sa rozhodli byť nefajčiarske, resp. strikne dodržiavajú literu zákona a oddeľujú fajčiarske priestory tak, aby komfort nás nefajčiarov nebol negatívne dotknutý. A aký to malo na tieto prevádzky dopad? Niektoré si pomohli, pretože našli zákazníkov, ktorí oceňujú, že nemusia sedieť v zafajčenom prostredí. Niektoré však na svoje rozhodnutie dodržiavať zákon dokonca doplatili tým, že stratili svoju klientelu, ktorá sa presunula tam, kde môže fajčiť aj naďalej a vôbec jej nevadí, že v mnohých prípadoch je porušovaný zákon.

Keby sa fajčenie zakázalo paušálne vo všetkých prevádzkach, tak by sa to samozrejme nedialo, pretože by všetci boli na jednej čiare. Tak, ako to funguje v iných krajinách, kde k takémuto kroku pristúpili. Napríklad vo Francúzsku, ktoré je silnou fajčiarskou krajinou. Jednoducho si každý výjde na cigaretku von a ak mu bude zima, tak si možno aj nevyjde a rozmyslí si to. Výsledkom by bolo menej fajčiarov alebo aspoň menej intenzívnych fajčiarov. Bolo by menej rakoviny, menej infarktov a nižšie náklady na zdravotnú starostlivosť. A to sú štatisticky dokázané fakty. Keď to vezmeme cez peniaze, stratu z DPH na nižšom predaji cigariet vykompenzujú nižšie náklady na následné liečenie pacientov postihnutých rôznymi chorobami spojenými s týmto neduhom. Ale tu opäť narážame na tabakovú a finančnú (p. Mikloš a Ministerstvo financií) lobby.

A preto sa pýtam : Máme naozaj tak deravý zákon, že je možné ho takto jednoducho obchádzať? Alebo to je neschopnosť úradov niečo takéto odkontrolovať a sankciovať? Má naozaj Ministerstvo financií väčší záujem na napĺňaní štátnej kasy ako na ochrane zdravia našich občanov? Sú naozaj poslanci v parlamente pod vplyvom tabakovej lobby a nemajú štipku zdravého rozumu pri tvorbe a schvaľovaní takto dôležitého zákona? Spamätajme sa! Veď predsa ide o naše detičky. To, že si my kazíme zdravie, je naša vec a rozhodnutie dospelého svojprávneho človeka, ale to, že škodíme vlastným deťom, kvôli vyšším ziskom je už silná káva. Použijem jeden slogan, ktorý nedávno rezonoval v médiách a je nadmieru výstižný : neodfajčime im detsvo....

Som jednoznačne za to, aby sa fajčiarsky zákon zásadným spôsobom zmenil. Aby konečne slúžil na ochranu záujmov a zdravia celej spoločnosti. Rovnako treba úplne zakázať reklamu na tabakové výrobky. Toto je jeden z nosných bodov mojej agendy, s ktoru kandidujem v tohtoročných vobách do NRSR a ktorú budem razantne presadzovať a propagovať v prípade môjho zvolenia. Záujem širokej verejnosti musí byť konečne nadradený záujmom vybraných subjektov.

Katarína Augustinič

www.volte59.sk

volby.strana-sas.sk/augustinic

katarina.augustinic@strana-sas.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?