Ako sme sa všetci poskladali nielen na zimný štadión

Autor: Katarína Augustinič | 7.2.2012 o 7:24 | Karma článku: 13,12 | Prečítané:  1254x

Čo by ste povedali  na 7 194 m2 pozemok v širšom centre Bratislavy s cenou prenájmu 33,19 Eur na rok ? Beriete ? A k tomu Vám dáme ešte zmluvu na 50 rokov. Jediná podmienka je, postaviť tam niečo, čo sa aspoň trošku tvári ako spoločensko -športové zariadenie. Ale naozaj len trošku... Toto sa volá podnikanie po slovensky alebo perfektné zhodnocovanie mestského majetku. Keď som si prečítala spávu Národného kontrolného úradu po kontrole financovania zimného štadióna, zdvihlo ma zo stoličky. Pre dokonalý obraz uvediemn zopár faktov z tohto dokumentu : 26 mesiacov sa rozhodovalo o lokalite,  čo malo za následok fakt, že na samotnú realizáciu ostalo 33 mesiacov, ako konštatuje úrad „minimalizácia času na zabezpečenie kvalitnej prípravy a realizácie tejto investície mala v konečnom dôsledku v niektorých prípadoch negatívny dopad na hospodárnosť vynakladania verejných prostriedkov pri zabezpečovaní rekonštrukcie štadióna" - ešte veľmi mierne konštatovanie.

Ďalej sa uvádza, že rozpočet prerokovaný primátorom a ministrom školstva uvažuje o cene prestavby 40 575 662,40 eur, kde sa uvažuje aj rezerva. Následne takmer rovnakú sumu poskytlo ministerstvo ako dotáciu. Mesto sa však postupnými úpravami rozpočtu  a dodatkami schválenými vtedajším mestským zastupiteľstvom vyšplhalo na hodnotu 96 194 424,74 eur.  Pričom od pôvodného zámeru sa konečný stav líši len tým, že pribudli podzemné parkoviská a zbúral sa cyklistický štadión. Len hlupák by uveril, že to tvorí o 90,6 % navýšenie ceny.

A teraz to začína byť ešte zaujímavejšie, čítajte ďalej.

Zároveň mestské zastupiteľstvo založilo akciovú spoločnosť Tehelné pole a.s., ktorá má v správe pozemky pod štadiónom a okolité nehnuteľnosti. Mesto má v nej účasť 40 % .

Hlavné mesto 16. 3. 2009 uzatvorilo zmluvu o nájme so spoločnosťou TP, a.s., na základe ktorej boli spoločnosti prenechané do nájmu pozemky o výmere 8 429 m2 a stavby, ktoré sa na pozemkoch nachádzali. Hlavné mesto ich prenajalo na účely výstavby a prevádzkovania nového polyfunkčného komplexu športovo-spoločenského centra a výstavby, údržby, opravy, rekonštrukcie a prevádzkovania ďalších objektov na predmete nájmu. Nájom bol dojednaný na dobu určitú na 50 rokov od podpisu zmluvných strán za cenu 33,19 eur ročne za celý predmet nájmu! Kontrola preukázala, že hlavné mesto zmluvou prenajalo objekty a pozemky, na ktorých obchodná spoločnosť postavila a je prevádzkovaný 4* hotel  siete Hilton Worldwide.

Mesto tu porušilo právne predpisy hneď dvakrát :

1. hlavné mesto nevyužilo právo odstúpenia od zmluvy, keďže nájomca užíval predmet nájmu alebo jeho časť na iný účel, ako bolo v zmluve dohodnuté. Teda žiadny športovo-spoločenský areál, ale 4*hotel.

2. prenájmom majetku o celkovej rozlohe 7 194,7 m2 na 50 rokov za cenu 33,19 eur na celý predmet nájmu. Hlavné mesto v uvedenom období bežne prenajímalo pozemky v danej lokalite vo výške  minimálne 4 eurá/m2 na rok. Pri výmere 7 194,7 m2 by to predstavovalo sumu minimálne 28 779 eur ročne, čo je takmer 870-násobok nájmu dohodnutého v zmluve o nájme na 50 rokov.

Ešte  dodám, že spomínaný hotel začali stavať bez stavebného povolenia a to mestu tiež nevadilo. Keď vtedajší poslanci schvaľovali predmet nájmu mali k dispozícii štúdiu, kde je zrejmé, že tam bude aj hotel.

Navyše mesto v plnej miere hradilo inžinierske siete, prístupové cesty , úpravy komunikácií, ktoré mali byť pomerne hradené aj spoločnosťou TP.a.s., čo sa dodnes nerealizovalo. Čiže hotel nemá len lacný pozemok, ale aj zadarmo siete a komunikácie.

Už nestojí ani za námahu uvádzať všetky porušenia zákona o verejnom obsatrávaní, ktorých sa dopustil Generálny investor Bratislavy, ktorý stavbu realizoval.

Pre tých, ktorí nemajú vedomosť kto za tým všetkým stojí :

Štatutári Tehelného pola a.s.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=76219&SID=2&P=0

Ak mate matný pocit, že v cene štadióna je aj hotel, že to bol vopred pekne pripravený biznis, ktorý sa zviezol s eufóriou z MS v hokeji, a že dnes akosi nikto nemá vôľu vyvodiť tresnoprávne  a rovnako aj politické dôsledky, nie ste sami.

Idú predsa voľby a nie je ešte úplne jasné kto s kým pôjde...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?