Kto všetko pomáha zbohatnúť súkromnej firme na úkor občanov?

Autor: Katarína Augustinič | 10.12.2013 o 8:39 | (upravené 10.12.2013 o 10:34) Karma článku: 18,94 | Prečítané:  3368x

Kauza spoplatnených parkovísk pred nemocnicami v Bratislave sa už prehnala médiami. Vznikli petície a protestovalo sa aj na mieste. Mnohí si povedia, že veď aj iné mestá majú spoplatnené parkovné pred nemocnicou a nechápu tento cirkus okolo. Tak mi dovoľte uviesť pár faktov, ktoré mňa presvedčili, že ide v prvom rade o dobrý biznis pre súkromnú firmu ( nie pre nemocnicu ) za výdatnej pomoci ministerstva, súčasného vedenia nemocnice a bohužiaľ aj úradu primátora.

Zmluvu na prenájom parkovísk súkromnej spoločnosti Zipp-s síce podpísalo bývalé vedenie univerzitnej nemocnice, aletoto súčasné na čele s ministerkou sa vôbec nejde pretrhnúť, aby našlo spôsob ako ju vypovedať. Odpoveď prečo je tomu tak, treba hľadať v obchodnom registri a na foaf-e.  Pozemky pod týmto už plateným parkoviskom patria pri petržalskej nemocnici preukázateľne mestu. Doteraz ich užívala nemocnica.  Mala by som povedať, že ich mala v nájme, ale zmluva neexistuje. Teda aspoň mesto žiadnu nemá a nikdy nemalo. Aj tu je otázne, či takýto zmluvne neupravený pozemok mohla ďalej prenajať. Každopádne tak urobila a podpísala zmluvu na 10 rokov. Univerzitná nemocnica zinkasuje za to 7950 eur mesačne.  Triezvym odhadom sa dá vypočítať, že na oboch parkoviskách ( zmluva je uzatvorená aj na parkovisko pred Ružinovskou nemocnicou ) firma Zipp-s vyberie 120 000 eur mesačne. Pekný biznis model. O tom, aký výnosný obchod spoločnosť Zipp-s urobila, hovorí aj fakt, že konečným prevádzkovateľom parkovísk je spoločnosť Vinci Park. Ďalšia spoločnosť v reťazci a ešte stále sa to oplatí.

Jediný, kto ešte mohol danú situáciu zvrátiť, bolo mesto a čiastočne aj Mestská časť Petržalka. Štátny stavebný dozor zistil, že firma vykopala elektrickú prípojku bez ohlášky a teda nesplnila si zákonom stanovenú povinnosť.  Zároveň požiadala o schválenie osadenia parkovacích rámp magistrát primátora. A nielen rámp, ale aj osadenie stĺpikov a vyznačenie žltých čiar tak, aby sa nedalo parkovať už nikde inde, len na ich spoplatnenom parkovisku.A čo urobil magistrát ? Bez mihnutia oka to schválil. Na svojich pozemkoch. Bez toho aby sa zamyslel, že neexistuje platná nájomná zmluva s nemocnicou. Bez toho, aby aspoň žiadal pri komerčnom využívaní komerčný nájom pre seba.

Na minulom mestskom zastupiteľstve prišla skupina ľudí protestovať a žiadať primátora,  aby konal. Myslím si, že takto si jeho konanie nikto z nichnepredstavoval. Navyše mesto si plní ďalšiu svoju povinnosť naozaj vzorne a prostredníctvom mestskej polície veselo zakladá papuče všetkým, ktorí sa rozhodnú neprispieť súkromnej firme k jej tučnému zisku.

A aj preto sa chystám na najbližšom mestskom zastupiteľstve položiť primátorovi otázku, prečo koná v prospech súkromnej firmy a na úkor obyvateľov tohto mesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?