Mesto si nad spoplatnenými parkoviskami pred nemocnicami umylo ruky

Autor: Katarína Augustinič | 28.1.2014 o 23:32 | (upravené 30.1.2014 o 0:07) Karma článku: 13,12 | Prečítané:  1303x

Krátka rekapitulácia na začiatok.. Univerzitná nemocnica dala do prenájmu parkovisko pred nemocnicou na Antolskej ulici v Petržalke súkromnej spoločnosti Zipp-s. Čím donútila svojich pacientov platiť za parkovné pri každej návšteve lekára. Samotný prenájom je  za neuveriteľne smiešne peniaze. Pozemky pod parkoviskami , ale aj samotnou nemocnicou však patria mestu. Mesto však nemá s nemocnicou podpísanú žiadnu nájomnú zmluvu! Magistrát navyše schválil osadenie stĺpikov  a dopravného značnia tak, aby ste nezaparkovali nikde inde, len tam, kde budete musiet zaplatiť súkromnej spoločnosti. Denne posiela svoju mestskú políciu zasahovať a zakladať „papuče“. Ale deklaruje, že mu záleží na občanoch a robí všetko preto, aby pomohlo. A naozaj ?

Preto sme pripravili uznesenie, kde sme žiadali mesto o právne stanovisko, či vôbec nemocnica mohla prenajať súkromnej spoločnosti parkoviská, keď vlastne nemá vzťah k pozemku.  Odpoveď úradu primátora znie : Mesto nemá právny titul na vypracovanie analýzy, podľa právneho názoru úradu, nemuseli žiadať súhlas vlastníka pozemku. Zároveň sa teraz rozhýbalo a ide usporiadať svoje vzťahy smerom k nemocnici.

Sukromná spoločnosť, ktorá vyberá veselo parkovné, porušila navyše zákon tým, že načierno postavila elektrické prípojky a rampy, čo konštatoval aj štátny stavebný dozor.  Žiadali sme primátora, aby neydal dodatočný súhlas ako vlastník pozemku a tým nezlegalizoval vykonané stavebné úpravy.  Odpoveď znie, že toto je  v kompetencii mestského  zastupiteľstva.  Zároveň sme žiadali, aby boli vykonané všetky kroky k tomu, aby boli odstránené stĺpiky, ktoré zabraňujú parkovať inde ako na platenom parkovisku. Ešte raz podotýkam, že ich sám magistrát povolil. Odpoveď znie : Mesto vykonalo kontrolu dodržania pravidiel schváleného dopravného projektu a v týchto dňoch posudzuje súlad rozhodnutia s reálnym stavom pred nemocnicou. Ani zmienka o tom, že svoje rozhodnutie, ktoré bolo namierené proti občanom tohto mesta prehodnotí, alebo zruší.  Veď načo. Podstatná je veta hneď na začiatku materiálu, ktorý pripravil magistrát pre rokovanie zastupiteľstva.

Spoplatnenie parkovísk pred nemocnicou v mestskej časti Ružinov a Petržalka je problém, ktorý vyvolal veľmi negatívne reakcie nielen zo strany bratislavskej verejnosti, pacientov, ktorí musia využívať služby poskytované odborným personálom oboch zdravotníckych zariadení, ale aj oficiálnych predstaviteľov miestnej samosprávy. Predstavitelia bratislavskej samosprávy (primátor M. Ftáčnik, riaditeľ KP Ľ. Andrassy) aktívne vstúpili do hľadania možného pozitívneho riešenia vzniknutej situácie z pohľadu pacienta, pričom je potrebné zdôrazniť, že mesto ako i príslušná mestská časť môže v celej tejto „kauze“ vystupovať, konať len v rámci zákonných kompetencií.

Máte aj vy pocit, že  hlboký záujem o občana začína a končí v týchto prvých vetách materiálu ?

Takže reči sa hovoria a chlieb sa je. A pekne horký chlieb…

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?