Prispeje župan Frešo na bratislavské cesty aj po voľbách do VÚC ?

Autor: Katarína Augustinič | 14.2.2014 o 9:00 | (upravené 14.2.2014 o 10:29) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  714x

Katastrofálny stav ciest v Bratislave. V hlavnom meste, ktoré je jeden veľký výtlk. Domáci si denne ničia svoje autá, turisti neveriacky krútia hlavami. Nepoviem nič nové, keď uvediem, že najväčší problém sú peniaze. A teda, žalostne nízky rozpočet mesta na opravu ciest.

Čo s tým ? Poďme si to rozmeniť na drobné. Prečo mesto dáva tak málo financí do opravy ciest ? Pretože si opravy financuje zo svojho už aj tak napätého rozpočtu.  Pre predstavu v minulom roku to bola čiastka 640 tis. Eur.

Existuje daň z motorých vozidiel, ktorú mnohí z Vás platíte. Táto daň by podľa môjho názoru mala slúžiť práve na opravu komunikácií.  Celý výnos  z tejto  cestnej dane však  putuje to rozpočtu župy ( hovoríme o sume cca 34 mil. Eur ) . Župa však na opravu ciest na území mesta neprispieva ani cent, napriek tomu, že Bratislava je jej súčasťou.  Vyhovára sa, že cesty na území mesta nie sú v jej správe,  a že nemôže investovať do cudzieho majetku. Tak sme vyvinuli minulý rok iniciatívu, kde sme žiadali dotáciu pre mesto 1 mil. Eur. Teda nie investíciu, ale dotáciu. To zákon umožňuje. Priznám sa, že sme trošku kalkulovali, s tým, že idú voľby do VÚC a že sa bude staro-novému županovi ťažko odmietať 380 000 voličov tohto mesta.  Síce sa robili tanečky okolo toho, koho firma bude za 1 mil. Eur cesty opravovať, lebo však o tom to je.....dám peniaze, ale bude to robiť moja firma...

Nakoniec však župan Frešo súhlasil a  zastupiteľstvo samosprávneho kraja dotáciu odkleplo. Opravili sa úseky na Račianskej ulici.  Župan a primátor sa potľapkali po ramenách,  ako dobre to vymysleli, a vhodne sa to odkomunikovalo v župnej kampani.  Nech, išlo nám o vec, nie o zásluhy.

Máme tu však  nový rok a za chvíľu nám končí zima.  Už je aj po voľbách a župan už má opäť svoju stoličku. Nebudem mu krivdiť a predbiehať udalosti. Ale naozaj ma zaujíma, či otvorí tému opätovnej dotácie a pustí aspoň 1 mil. Eur (z 34 mil. Eur výnosu z cestnej dane) tomuto mestu.  Zatiaľ je podozrivo ticho....

Tu len napíšem, že my túto tému aj uznesenie navrhneme znova, pretože nám naozaj ide o vec.

Autorka je poslankyňou Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy za hnutie NOVA.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?