Prispeje župan Frešo na bratislavské cesty aj po voľbách do VÚC ?

Autor: Katarína Augustinič | 14.2.2014 o 9:00 | (upravené 14.2.2014 o 10:29) Karma článku: 5,20 | Prečítané:  705x

Katastrofálny stav ciest v Bratislave. V hlavnom meste, ktoré je jeden veľký výtlk. Domáci si denne ničia svoje autá, turisti neveriacky krútia hlavami. Nepoviem nič nové, keď uvediem, že najväčší problém sú peniaze. A teda, žalostne nízky rozpočet mesta na opravu ciest.

Čo s tým ? Poďme si to rozmeniť na drobné. Prečo mesto dáva tak málo financí do opravy ciest ? Pretože si opravy financuje zo svojho už aj tak napätého rozpočtu.  Pre predstavu v minulom roku to bola čiastka 640 tis. Eur.

Existuje daň z motorých vozidiel, ktorú mnohí z Vás platíte. Táto daň by podľa môjho názoru mala slúžiť práve na opravu komunikácií.  Celý výnos  z tejto  cestnej dane však  putuje to rozpočtu župy ( hovoríme o sume cca 34 mil. Eur ) . Župa však na opravu ciest na území mesta neprispieva ani cent, napriek tomu, že Bratislava je jej súčasťou.  Vyhovára sa, že cesty na území mesta nie sú v jej správe,  a že nemôže investovať do cudzieho majetku. Tak sme vyvinuli minulý rok iniciatívu, kde sme žiadali dotáciu pre mesto 1 mil. Eur. Teda nie investíciu, ale dotáciu. To zákon umožňuje. Priznám sa, že sme trošku kalkulovali, s tým, že idú voľby do VÚC a že sa bude staro-novému županovi ťažko odmietať 380 000 voličov tohto mesta.  Síce sa robili tanečky okolo toho, koho firma bude za 1 mil. Eur cesty opravovať, lebo však o tom to je.....dám peniaze, ale bude to robiť moja firma...

Nakoniec však župan Frešo súhlasil a  zastupiteľstvo samosprávneho kraja dotáciu odkleplo. Opravili sa úseky na Račianskej ulici.  Župan a primátor sa potľapkali po ramenách,  ako dobre to vymysleli, a vhodne sa to odkomunikovalo v župnej kampani.  Nech, išlo nám o vec, nie o zásluhy.

Máme tu však  nový rok a za chvíľu nám končí zima.  Už je aj po voľbách a župan už má opäť svoju stoličku. Nebudem mu krivdiť a predbiehať udalosti. Ale naozaj ma zaujíma, či otvorí tému opätovnej dotácie a pustí aspoň 1 mil. Eur (z 34 mil. Eur výnosu z cestnej dane) tomuto mestu.  Zatiaľ je podozrivo ticho....

Tu len napíšem, že my túto tému aj uznesenie navrhneme znova, pretože nám naozaj ide o vec.

Autorka je poslankyňou Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy za hnutie NOVA.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?