Slovenské rodiny nepotrebujú ústavnú ochranu - potrebujú pomoc !

Autor: Katarína Augustinič | 25.9.2014 o 10:56 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1274x

Rodina a jej ústavná ochrana. Referendum o tom ako by mala byť rodina, alebo manželstvo definované. To sú často diskutované témy dnešných dní.  Rodinu treba chrániť hlásajú  aktivisti aj mnohí politici. To všetko je pekné, ale ja mám pocit, že mojej rodine to výrazne nepomáha. Pozastavujem sa nad tým, koľko energie míňajú na to, aby zmenili ústavu, vyhlásili referendum, aby zaviedli novú legislatívu. Ale čo sa zmení na tom, že mnohé rodiny žijú z ruky do úst, že z rodičovského príspevku sa nedá vyžiť, alebo že máme fatálny nedostatok škôlok a jaslí ?  Nič. Žiadna ústavná ochrana nám nezaručí lepšie podmienky pre život našich detí. Navrhujem preto vysúkať si rukávy a pozrieť sa na to, ako naozaj môžeme pomôcť a uľahčiť život rodičom a ich deťom. Pretože nie každému dieťaťu je dopriate mať úplnú rodinu, a práve preto musíme vyvinúť maximálne úsilie, aby štát vytvoril rovnocenné podmienky pre všetky deti.

 A tu je namieste položiť si otázku, ako k tomu môžeme prispieť ? Ja som komunálna poslankyňa a teda začnem od toho, čo vieme presadiť na úrovni samosprávy. Príspevok pri narodení dieťaťa. Niektoré mestské časti ho poskytujú. Napríklad Bratislava – Nové Mesto vo výške 200 EUR.   A mali by si brať príklad aj ostatné. Štátne jasle. Zatiaľ je ich ako šafránu, ale sú a ich sieť treba zväčšovať. Pretože sú medzi nami matky, ktoré jednoducho musia ísť skôr do práce. Škôlky. To je veľká téma a denne sa stretávam s rodičmi, ktorí sa zúfalo snažia umiestniť svoje dieťa do predškolského zariadenia. Bývalé vedenia samospráv urobili neprezieravú chybu, keď budovy škôlok odpredali alebo dlhodobo prenajali. O to ťažšie sa dnes získavajú priestory pre otvorenie nových. Ale je nutné to urobť. Všetci platíme dane a tak by sme mali mať aj rovanký prístup k službám poskytovaných samosprávou. Prípadný výber súkromnej škôlky by mal byť vždy slobodnou voľbou nie nutnosťou. Podpora materských a rodinných centier, ktoré plnia dôležitú úlohu hlavne na rodičovskej dovolenke. Poznám to z vlastnej skúsenosti, aké je dôležité sa v tomto období socializovať. V Novom Meste sme už jedno dotované mestskou časťou otvorili a plánujeme ďalšie otvoriť alebo podporovať. Detské ihriská.  Kapitola sama o sebe. Kedže naše deti žijú v mestskom prostredí je práve detské ihrisko priestor, kde majú možnosť sa vybehať a pobudnúť na vzduchu.  Aj preto sme začali s výstavbou nových ihrísk ( na Rozvodnej, Nobelovej a Bojnickej ulici )  a postupne rekonštruujeme tie súčasné ( napr. Račianske mýto, Teplicka,  Kukučínova, Rešetkova ).  Pre inšpiráciu netreba chodiť ďaleko, stačí k južným susedom, kde nájdete detské ihrisko, kútik takmer všade kde sú deti a vhodné miesto.  V Bratislave je ešte veľa takých, ktoré sú zhrdzavené, zanedbané a nebezpečné. K dobrým službám pre rodiny patrí aj kvalitná škola, centrá voľného času, alebo aj taká maličkosť ako je príspevok  na nákup pomôcok, ktorý poskytne mestská časť. Takže práce je dosť a na toto by sa mali zamerať všetci tí, ktorí majú možnosť ovplyvňovať dianie v spoločnosti. A nie jalovými rečami a gestami, ale konkrétnymi krokmi. To by sa zišlo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?